BEDE BD-4

BEDE BD-4

Původem je amerického konstruktéra Jima Bede. Tento sportovní letoun jednoduchých tvarů byl ve dvoumístném provedení poháněn motorem o 108 HP a ve čtyřmístném 150 HP. Prototyp byl zalétán 1.8.1968 a jeho násobky bezpečnosti jsou uváděny cca. 9g. Jedná se o klasický hornoplošník s tříkolovým podvozkem přídˇového typu. Velmi neobvykle je řešeno křídlo, jejimž základem je duralová trubka průměru 165mm na kterou se navlékají laminátové profily o šířce 300mm v počtu 12ks pro polovinu křídla, spojenénáběžkou a odtokovkou rovněž z laminátu, doplněné křidélky i koncovými oblouky. Také trup je zvláštní konstrukce – sestaven z duralových úhelníků /jako mostní konstrukce/ nýtován a sešroubován v celek, stejně tak i kormidla a potažen pogumovaným plátnem.

Pokračování tohoto článku »»»

Aerotechnik XL-113 NA PRODEJ!!! cena dohodou

Aerotechnik XL-113    NA PRODEJ!!!  cena dohodou

Prototyp malého zemědělského letounu z roku 1988 odvozeného z osvědčeného kluzáku L-13 Blaník a z jeho motorizované varianty L-13 SW Vivat použitím křídel i kormidel, vznikl letoun nejen pro ošetřování porostů malých ploch, ale i pro vizuální kontrolu a snímkování. Zálet tohoto elegantního letadla se uskutečnil 3.11.1988 na letišti Aerotechnik v Kunovicích.

Pokračování tohoto článku »»»

Jmenuji se Honza Kaňák. O modely letadel se zajímám od května 2012, bydlím ve Frenštátu pod Radhoštěm a rád testuji své modely v Příboru na modelářské ploše. Za což moc děkuji p. Zdeňku Raškovi seniorovi, který mě zasvětil.

Jeti model

Kategorie

Vstupte do archivu

Poslední komentáře