Archiv

     

V archivu se nachází 12 textů.

ZLIN-43

ZLIN-43

Letadlo Zlín Z 43 byl zvětšenou verzí akrobatického letadla Zlín Z 42, oproti které je schopný pojmout o dva pasažéry více, celkem tedy 4 cestující včetně pilota. Výroba tohoto letadla probíhala v otrokovické firmě Moravan v letech 1972 – 1977. V současnosti se vyrábí nástupce tohoto stroje pod označením Z 143. Dnes se s tímto letounem můžete setkat na mnoha českých letištích, kde slouží k provádění vyhlídkových (pozorovacích, fotografických) letů, ale i k výcviku pilotů – žáků. Oproti letadlům Cessna jsou Zlíny na pilotáž o něco složitější, což však bohatě vynahrazují větší svižností a mnohem lepšími leteckými vlastnostmi. Při vyhlídkovém letu v letounu Zlín se tak můžete těšit na mnohem dynamičtější zážitek, než který můžete zažít v Cessně.

Pokračování tohoto článku »»»

Fleet 80 Canuck

Fleet 80 Canuck

Tento sportovní, hornoplošný letoun vznikl v americké firmě Taylorcraft v roce 1941 nejdříve jako dvoumístný a později v roce 1947 jako Fleet Canuck 80 pro čtyři osoby, vyrobený pro kanadský trh v Toronthu, kde létal i s plováky pro starty i přistání na vodě. Byl to typ velmi oblíbený s možností přistání i na neupravených plochách. Dokonce v létech 1986–1987 byl zrestaurován a létal v Kanadě s imatrikulací C-FMHW a od 1988 jej můžete spatřit v Military Aviation Muzeu. Skutečný letoun má tyto technické parametry: Rozpětí 10,4m  Délka 6,8m  výška 2,2m  Hmotnost letová 671kg  rychlost max 179km/h  dolet 483km  motor Franklin 90HP

Pokračování tohoto článku »»»

Avia L-60 Brigadýr

Avia L-60 Brigadýr

Brigadýr je  jednomotorový, čtyřmístný hornoplošník smíšené konstrukce s pevným podvozkem a ostruhovým kolečkem. Trup je dokonale celokovový, stavěný jako skořepina z oceli  a duralu, za kabinou smíšený, kde přechází v duralovou kýlovou plochu. Směrovka duralová, potažená plátnem. Stabilizační plocha je celokovová s pevným potahem, výškovka duralová, potažená plátnem. Robustní podvozek připraven na přistání v neupraveném terénu má olejopneumatické pérování a nízkotlaká kola, ostruha je také odpérovaná a otočná. Pilotní sedadla jsou umístěna vedle sebe, obě vybavena řízením, za pilotními sedadly jsou buď dvě další sedadla nebo nádrž na chemikálie. Ve zdravotní verzi je pravé sedadlo pilota vyjmuto a na místo něj jsou přichycena dvě nosítka nad sebou, za pilotem je malé sedadlo pro ošetřovatele.Motor plochý šestiválcový M-208 B s výkonem 162 kW pohání dvoulistou stavitelnou duralovou vrtuli s mohutným kuželem. Palivové nádrže o celkovém objemu 200 l jsou uloženy v křídlech. Nosné plochy jsou dělené, celokovové s potaženou náběžkou a odtokovkou duralem. Křidélka a přistávací klapky jsou potaženy plátnem. Po celé náběžce křídla s profilem NACA 4412 je pevný slot, který zaručuje dokonale starty i přistání v pomalém letu a manevrování při zemědělských pracech což je zvláště důležité. Celé křídlo je vzepřeno mohutnou vzpěrou tvaru V ke vzpěrovému systému podvozku.

Pokračování tohoto článku »»»

PZL-104 WILGA

PZL-104 WILGA

Počátek vstupních prací na tomto polském letounu je datován rokem 1959, kterou vytvořil ing. Orlovski, ale prototyp vzlétl až v roce 1961. Jeho výsledky však nebyly uspokojivé, tak skupina techniků vedena ing. Žurakowským projekt přepracovala od základu. Originálně byl vyřešen vstup do kabiny, místo čtyř dveří jen dvoje, ale značně rozměrných. Nová dokonalejší verze označená jako Wilga 2 byla zalétána v srpnu r.1963. Seriová výroba byla zahájená v několika variantách: aeroklubová, dopravní, zemědělská i sanitní. Pro export se výroba pružně přizpůsobila přání zákazníků zástavbou amerického motoru Continental 0–470 o 225HP s kovovou vrtulí, s označením Wilga C. Další verze s výkonnějším motorem vyráběným v licenci používaných u typu JAK-12 je hvězdicový AI-14R o 260HP s vrtulí průměru 2650mm s označením Wilga 3P. Prototyp vzlétl v červnu 1966 a byl vystaven vna Mezinárodním trhu v Hanoveru.

Pokračování tohoto článku »»»

Powered Glider 1920

Powered Glider 1920

Pokračování tohoto článku »»»

Mustang P 51d

Mustang P 51d

North American P-51 Mustang byl jednomístný stíhací letoun dlouhého doletu, který během druhé světové války sloužil na straně spojenců. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějších typů stíhacích letounů.

Většinou doprovázel bombardéry při náletech na Německo a spojencům pomohl získat vzdušnou převahu. Byl nasazen i v Tichomoří proti Japonsku.

Pokračování tohoto článku »»»

Moswey 3

Moswey 3

Pokračování tohoto článku »»»

Lada III-házedlo

Lada III-házedlo

Pokračování tohoto článku »»»

Fokker E.III

Fokker E.III

Tento letoun konstrukce Anthonyho Fokkera, jehož počáteční vývoj spadá do roku 1912, se stal počátkem        1. světové války vládcem válečného nebe na několik měsíců, než soupeři vymysleli protizbraň. Typy E III. a E IV. byly jednomístné stíhací letouny vybavené hvězdicovými motory Oberusel. Konstrukce trupu byla svařována z ocelových trubek a zesílena výplety z drátů, kryty motoru z plechu a od pilota dozadu potažena plátnem. Nádrž za pilotem mohla pojmou palivo pro 90 minut letu. Křídla celodřevěná, dvounosníková potažená plátnem. Ocasní plochy svařeny rovněž z trubek a vyztužené dráty s plátěným potahem. Podvozek také svařen z trubek a odpružen gumovými provazci. Ostruha se ohýbala na malé hrazdě, tlumená gumou. Letou se ovládal pomocí lanek přes kladky s nakrucovaním konců křídel. Výzbroj jeden až tři kulomety a obou typů bylo vyrobeno kolem 400 kusů.

Pokračování tohoto článku »»»

Elipsa

Elipsa

Pokračování tohoto článku »»»

BEDE BD-4

BEDE BD-4

Původem je amerického konstruktéra Jima Bede. Tento sportovní letoun jednoduchých tvarů byl ve dvoumístném provedení poháněn motorem o 108 HP a ve čtyřmístném 150 HP. Prototyp byl zalétán 1.8.1968 a jeho násobky bezpečnosti jsou uváděny cca. 9g. Jedná se o klasický hornoplošník s tříkolovým podvozkem přídˇového typu. Velmi neobvykle je řešeno křídlo, jejimž základem je duralová trubka průměru 165mm na kterou se navlékají laminátové profily o šířce 300mm v počtu 12ks pro polovinu křídla, spojenénáběžkou a odtokovkou rovněž z laminátu, doplněné křidélky i koncovými oblouky. Také trup je zvláštní konstrukce – sestaven z duralových úhelníků /jako mostní konstrukce/ nýtován a sešroubován v celek, stejně tak i kormidla a potažen pogumovaným plátnem.

Pokračování tohoto článku »»»

Aerotechnik XL-113 NA PRODEJ!!! cena dohodou

Aerotechnik XL-113    NA PRODEJ!!!  cena dohodou

Prototyp malého zemědělského letounu z roku 1988 odvozeného z osvědčeného kluzáku L-13 Blaník a z jeho motorizované varianty L-13 SW Vivat použitím křídel i kormidel, vznikl letoun nejen pro ošetřování porostů malých ploch, ale i pro vizuální kontrolu a snímkování. Zálet tohoto elegantního letadla se uskutečnil 3.11.1988 na letišti Aerotechnik v Kunovicích.

Pokračování tohoto článku »»»

Jmenuji se Honza Kaňák. O modely letadel se zajímám od května 2012, bydlím ve Frenštátu pod Radhoštěm a rád testuji své modely v Příboru na modelářské ploše. Za což moc děkuji p. Zdeňku Raškovi seniorovi, který mě zasvětil.

Jeti model

Kategorie

Vstupte do archivu

Poslední komentáře